Međunarodni sport se na velika vrata vratio u Beograd prošle nedelje na Trgu Republike, gde je održano takmičenje u bacanju kugle („dobaci do 22“) uz učešće najvećih imena svetske atletike u ovom trenutku. Događaj u organizaciji Srpskog atletskog Saveza (SAS), sve u sklopu promocije Svetskog prvenstva 2022 u dvorani čiji će domači biti srpska prestonica), privukao je veliku pažnju ljubitelja „kraljice sportova“ i celokupne sportske javnosti koja je na delu imala priliku da vidi dva najbolja bacača današnjice – olimpijskog šampiona Rajana Krauzera i Džoa Kovača.

Krauzer je potvrdio status prvog favorita bacivši 22,59m što je najava da bi u budućnosti mogao biti ugrožen, 30 godina star, svetski rekord Rendija Barnsa (23,12m).

Nadao sam se da ću večeras preći 23 metra, ali ovo takmičenje me je zaista oduševilo muzikom i atmosferom. Većinu vremena sam se takmičio pred 50 ljudi, tako da je bilo sjajno imati publiku. Volim ovakve događaje gde ih možemo premestiti sa stadiona u centar grada i na ulice. Ova godina je bila zaista teška za sve, ali takođe je podgrejala moju strast prema sportu. Pronalazeći načine treninga, bio sam na trotoarima i u parkovima. Naravno, to nije bio optimalan trening i nisam toliko jak kao prethodnih godina jer sam dosta treninga odradio u garaži. Ono što me raduje je što sam sebi postavio cilj da se takmičim ovog leta (uprkos svim problemima) i obavezao sam se na to 100 posto”, rekao je tom prilikom Krauzer.

Srbija je otvorila vrata svetskoj atletskoj eliti. Bacački miting je početak kojim najavljujemo najveće i najznačajnije takmičenje u atletici, Svetsko dvoransko prvenstvo, koje će se održati u Beogradu 2022. godine. Ovde smo da svi zajedno podržimo i navijamo za srpske šampione koji će odmeriti snage sa najvećim imenima svetske atletike u ovoj disciplini. Pripremni period koji je pred nama dobra je prilika da ovakvim i sličnim manifestacijama promovišemo predstojeće takmičenje i pokažemo da je Srbija zemlja šampiona”, istakao je ministar omladine is porta Vanja Udovičić.

Predsednik Srpskog atletskog saveza, Veselin Jevrosimović, bio je oduševljen organizacijom spektakla i istakao je da je to samo jedan u nizu mitinga koji će biti organizovani u narednom periodu u sklopu promocije Svetskog prvenstva 2022. u Beogradu.

Imali smo dva najbolja bacača na svetu, veliki spektakl i prava atletska predstava za oči. Ovo je prvi u nizu mitinga kao promocija Svetskog atletskog prvenstva u Beogradu 2022. godine i planiramo da nastavimo sa ovakvim gradskim mitinzima “, rekao je Jevrosimović.

Beograd i Srbija su još jednom pokazali da mogu na najvišem mogućem nivou organizovati vrhunska sportska takmičenja. Narednog leta očekuju nas pete Evropske univerzitetske Igre koje će okupiti više od 5.000 sportista sa 400 evropskih univerziteta u gradu na Savi i Dunavu.

Foto: Nikola Tomić, Telegraf