Po prvi put u istoriji Evropskih univerzitetskih Igara, sportisti i navijači imaće priliku da uživaju u takmičenju u rukomet na pesku narednog leta u Beogradu.

Sportska disciplina koja je jedan od kandidata za ulazak u zvanični program Olimpijskih Igara u Parizu 2024. godine, postala je deo najveće sportske familije 2018. godine, kada je 20 nacionalnih timova sa preko 200 igrača i igračica učestvovalo na Olimpijskim Igrama mladih u Buenos Ajresu.

Poznate ličnosti iz sveta rukometa, Srpkinja Andrea Lekić i Brazilac Žil Pires, tom prilikom su bili deo događaja kao promoteri („role model“).

Ulazak u olimpijsku porodicu bio je veliki korak napred za mladi sport koji je prvo Evropsko prvenstvo imao 2000. godine u Italiji, a Svetsko četiri godine kasnije u Egiptu.

Potpuno u suprotnosti sa „starijim bratom“, dvoranskom verzijom rukometa, najuspešnija nacija u rukometu na pesku ne dolaze iz Evrope. Brazilci su pet puta osvajali svetsko zlato, ispred Hrvatske (2) i Egipta (1). Ukupno je deset reprezentacija osvajalo medalje na Svetskim prvenstvima.

U ženskoj konkurenciji, aktuelne svetske šampionke su Grkinje, ali najuspešnija nacija je Brazil (3) ispred Rusije, Hrvatske, Norveške i Španije. Čak 11 nacija je osvajalo medalje na Svetskim prvenstvima što najbolje govori o rasprostranjenosti rukometa na pesku.

EUSA PREDSTAVILA RUKOMET NA PESKU 2019. GODINE

Prvo Evropsko univerzitetsko prvenstvo u rukometu na pesku održano je prošlog leta na Jarunu u Zagrebu. Pune tribine svedočile su trijumfima Univerziteta u Zagrebu u muškoj i Univerziteta iz Barselone u ženskoj konkurenciji.

MVP su bili Katja Heraković iz Univerziteta Zagreb i Rastko Aničić iz Univerziteta Beograd.